RewriteEngine On RewriteBase / RewriteRule ^index.php$ - [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteRule . index.php [L] RewriteEngine On RewriteBase / RewriteRule ^index.php$ - [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteRule . index.php [L] RewriteEngine On RewriteBase / RewriteRule ^index.php$ - [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteRule . index.php [L] RewriteEngine On RewriteBase / RewriteRule ^index.php$ - [L] RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d RewriteRule . index.php [L] Ağız Kanseri Teşhisi – Özel Ergun Ağız Ve Diş Sağlığı Kliniği

Ağız Kanseri Teşhisi

Home Ağız Kanseri Teşhisi

Ağız Kanseri Teşhisi

Ağız kanserleri tüm vücudumuzda görülen kanserlerin %5’ni oluşturur. Aslında % 5 küçük bir rakammış gibi algılansa da tüm kanserlerin arasında görülme sıklığı fazla olması sebebiyle önemli ve görülme sıklığı yüksek bir yüzdedir. Kötü huylu olan ağız bölgesindeki kanserler, hayati bölgelere yakın olmasından (beyin vb) ve anatomik olarak vücudun diğer bölgelerine daha rahat yayılabilme ihtimalinden dolayı önemlidir.

Erken teşhis neden önemlidir?

Ağız bölgesindeki anormallikler daha tam kansere dönüşmeden veya kansere dönüşmüşse bile başlangıç safhasındayken tedavileri çok daha basittir ve erken teşhis ile kişinin hayati riski azalmaktadır. Kanser vücudun diğer bölgelerine yayılmadan tedavi edilebilir. Kanser safhası ilerledikçe ve yayıldıkça hem kişinin hayati riski artmakta hem de yayılan kanserin çıkarılmasında daha fazla doku kaybı meydana gelmektedir.

Kimler kanser riski altındadır?

Kanserin nedeni tam olarak bilinmese de veya tek bir nedeni olamasa da en çok kanser oluşturan riskler şunlardır:
Yoğun alkol ve sigara kullanımı
Sağlıksız beslenme
Düzensiz hayat ve stres
Genetik yatkınlık (ailede kanser hikayesi)
Uzun süre güneş ışığı altında kalanlar veya solaryuma girenler
Yoğun radyasyona maruz kalanlar

Kimler ağız kanseri riski taşırlar?

Sigara ve alkol tüketenler
Kötü ağız hijyeni
Uygun olmayan protezler (sürekli vuruk yapan protezler)
Ağızında anormal oluşumlar olanlar (Beyaz, kırmız renkteki anormallikler, kanama odakları, iyileşmeyen yaralar)

Ağızda bulunan anormal oluşumların kansere çevirme riski nedir?

Ağızda gözlenen her anormal oluşumun kanser oluşturacağını söylemek doğru olmaz. Fakat bu tür anormallikler ileride kansere çevirme riski olabileceğinden dolayı önce belirlenmeli ve periyodik olarak takip edilmelidir. Herhangi bir ilerleme veya şüpheli durumda hasta Kulak Burun Boğaz doktoruna sevk edilir.

Ağızda gözlenen ve kansere dönüşme riski olan anormallikler nasıl teşhis edilebilir?

Birçok yöntem olmakla beraber günümüzde en basit ve konforlu yöntemlerden birisi Velscope kanser erken teşhis cihazıdır.

Velscope cihazı nasıl çalışır?

Cihaz ağız içine özel dalga boylu mavi ışık hüzmesi göndererek şüpheli bölgelerin tespitini sağlar. Şüpheli bölgeler diğer bölgelere daha koyu ve düzensiz bir görünüm verir.

Velscope cihazının erken kanser teshiş yöntemi ve avantajları nelerdir?

Öncelikle basit ve ağrısız bir yöntemdir.
Ağızdaki yumuşak dokuların derinlerde olan ve gözle görülemeyen anormalliklerin tespitini sağlar.
Fotoğraf makinası ile kullanılarak şüpheli dokuların görüntülerinin kayıtlarını alarak klinik takibi kolaylaştırır.

Ağzımın içinde şüpheli bir durum tespit edildi ne yapmalıyım?

Düzenli olarak takip edilmeli ve olası bir şüpheli durumda Kulak Burun Uzmanına gidilmelidir.

Velscope cihazı kanseri kesin olarak teşhis etmeye yarar mı, tedavi eder mi?

Velscope cihazı kanseri tedavi etmeye yönelik bir cihaz değildir. Ayrıca kesin tanı vermez. Şüpheli olan, ileride kansere çevirme ihtimali olan anormalliklerin tespitini ve takibini sağlamaya yönelik bir cihazdır. Kesin tanı şüpheli bölgeden alınacak biyopsi ile konmaktadır.

Bu web sitesi Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Bu site reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Sitedeki her bilgiyi ya da sağlık sorunlarını ziyaretçiler mutlaka doktora danışmalıdırlar.

Online Randevu Alın

Aşağıdaki Formu doldurun, en kısa zamanda size dönüş yapalım.

WhatsApp chat